"Przerwa na czytanie"

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie".

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz piąty zorganizowała  Ogólnopolską akcję  bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Jest to jednocześnie  I Międzynarodowa edycja tej akcji.

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Mogą w niej wziąć udział wszystkie typy szkół i placówek oświatowych  i zaprosić mogą do współpracy szkoły partnerskie z zagranicy.

Wśród celów akcji wymienić należy następujące: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowy patronat nad akcją objęła Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty oraz  Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Patronat medialny objęli: IBBY Polska, portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, Serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.

Co roku przybywa miłośników czytania. Ostatni rekord ustanowiony w 2019r. zgromadził oszałamiającą ilość 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą. My też postanowiliśmy mieć swój udział w tej akcji.

20 października na kolejnych lekcjach wielu uczniów przyjęło zaproszenie do wspólnego czytania. Każdy z nich mógł przynieść  ze sobą swoją ulubioną książkę.  Jeśli ktoś o niej zapomniał miał możliwość skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Część osób czytało na szkolnych korytarzach i w różnych jego  zacisznych zakamarkach, a niektórzy również w salach lekcyjnych z uwagi na panujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19.

Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły starsze koleżanki przygotowały niespodziankę. Dwie uczennice: Martyna Mastalska z kl. VI i Kinga Piechowicz z kl. VIII wcieliły się w rolę  bajkowych księżniczek i w specjalnie stworzonych strefach czytania spotkały się z  uczniami oddziału przedszkolnego i kl. I-III. Uczennice starannie dobrały książki do wieku czytelników, o czym świadczyło zainteresowanie ze strony dzieci.

W efekcie  w akcji wzięło udział 38 uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego  czytania na przerwach.