Necio w oddziale przedszkolnym

W roku szk. 2022/23 w oddziale przedszkolnym zrealizowany został projekt edukacyjny „Necio.pl. Poznajemy Internet”. Podczas zajęć dzieci poznały bohatera serwisu www.necio.pl – robota o imieniu Necio, dowiedziały się, czym jest Internet i do czego służy, poznały zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń ekranowych i Internetu oraz dowiedziały się, co robić w sytuacji ich napotkania. Zajęcia prowadzone i utrwalane były w trzydziestominutowych blokach raz w tygodniu. Do projektu zostali zaproszeni również rodzice, którzy poprzez realizację zadań domowych mogli włączyć się w proces edukacji swoich pociech z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci i urządzeń ekranowych. Po każdych przeprowadzonych zajęciach uczestnicy otrzymywali zadanie domowe – do wykonania z rodzicem, dzięki którym mogli utrwalić przekazywaną wiedzę.
Główne obszary projektu:
• zajęcia wprowadzające, czyli bajka o głównym bohaterze scenariusza – robociku Neciu,
• zajęcia „Co to jest Internet i do czego służy?”,
• zajęcia „Zagrożenia w sieci”,
• zajęcia „Mów, jeśli coś jest nie tak – zgłaszanie niepokojących kwestii dorosłym zaufanym osobom”,
• zajęcia „Za dużo Internetu – i co dalej? Za długie używanie i jego konsekwencje”,
• zajęcia „Alternatywne sposoby spędzania czasu”.

Projekt Necio.pl wykorzystuje fabułę i zasoby serwisu edukacyjnego www.necio.pl, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Portal www.necio.pl prowadzony jest w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange.
Koordynatorką projektu i prowadzącą była p. Małgorzata Bąbol