Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Kącik pedagoga i logopedy

KĄCIK PEDAGOGA SZKOLNEGO I PEDAGOGA SPECJALNEGO

GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO:

PONIEDZIAŁEK: 11.00 - 12.00
WTOREK: 12.00 - 14.00
CZWARTEK: 09.20 - 10.20

PIĄTEK: 08.10 - 09.10

GODZINY PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO:

PONIEDZIAŁEK: 12.30 - 15.00
PIĄTEK: 11.20 - 14.20

TO, CZEGO SIĘ UCZYMY,

STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ NAS

GODZINY PRACY LOGOPEDY:

WTOREK: 07.30 - 08.15
ŚRODA: 07.30 - 08.15

DROGI RODZICU!

Wady wymowy powodują szereg problemów w komunikacji, co ma negatywne znaczenie dla funkcjonowania dziecka w społeczeństwie. Terapia logopedyczna ma więc niwelować wszelkie nieprawidłowości językowe, a tym samym pomóc dziecku w integracji z rówieśnikami. W większości sytuacji same ćwiczenia z logopedą to za mało, aby pobudzić u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Konieczne jest regularne kontynuowanie ćwiczeń logopedycznych również w domu. Wówczas następuje utrwalanie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy z logopedą.

Dziecko uczy się mowy przede wszystkim w naturalnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności, obserwacji otoczenia i nawiązywania kontaktu z innymi osobami. Podstawą sukcesu jest zatem postawa rodzica wobec terapii dziecka, rozumienie jej celu, kontakt z terapeutą, a także kontynuacja ćwiczeń w domu.

Rozwój mowy dziecka

Mowa nie jest umiejętnością wrodzoną, a dziecko przyswaja sobie ją od najbliższego otoczenia drogą naśladownictwa.

Rozwój mowy uwarunkowany jest genetycznie, zależy od wrodzonych właściwości organizmu człowieka, ale możliwy jest jedynie w kontakcie ze środowiskiem społecznym, z innymi ludźmi. Słowem, jest to proces, w którym współgrają czynniki biologiczne i społeczne. W rozwoju mowy wyodrębnia się cztery okresy (w nawiasach podano lata ramowo):

  • okres melodii (0 – 1),
  • okres wyrazu (1 – 2),
  • okres zdania (2 – 3),
  • okres swoistej mowy dziecięcej (3 – 7).

Okres melodii. Początkowo dziecko komunikuje się z dorosłymi za pomocą krzyku.    Po krzyku matka poznaje, że dziecko jest głodne, mokro mu, zimno. Dziecko zaczyna kojarzyć, że ilekroć krzyczy, tylekroć zjawia się matka. Jest to pierwsze porozumienie. Krzyk jest też ćwiczeniem narządu oddechowego: wdech – krótki, wydech – długi, powolny.

         W 2 – 3 miesiącu życia niemowlę zaczyna wydawać różne dźwięki (głużenie albo gruchanie), towarzyszące nieskoordynowanym ruchom kończyn i całego ciała. Głużenie to jeszcze nie mowa, ale nieświadome ćwiczenie narządów artykulacyjnych. Głużą wszystkie dzieci, także głuche.

         W drugiej połowie pierwszego roku życia obserwujemy u dziecka gaworzenie. Mamy tu do czynienia z zamierzonym powtarzaniem dźwięków.

         Z końcem pierwszego roku życia dziecko już rozumie, spełnia proste polecenia. Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba. Rozwój mowy w tym okresie postępuje równolegle z rozwojem fizycznym: fazie głużenia odpowiada umiejętność unoszenia głowy; gaworzeniu – umiejętność siadania; pierwszym wyrazom – pozycja pionowa, stawanie.

Okres wyrazu. Dziecko używa już właściwie wszystkich samogłosek, prócz nosowych. Ze spółgłosek wymawia: p, pi, b, bi, m, mi, t, d, n. Pozostałe spółgłoski zastępuje innymi, podobnymi. Upraszcza grupy spółgłoskowe. Charakterystyczne jest wymawianie tylko pierwszej sylaby lub końcówki.

Okres zdania. W tym czasie mowa ulega dalszemu doskonaleniu. Dziecko powinno już wypowiadać głoski: w, wi, f, fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł. Pod koniec tego okresu mogą się już pojawiać głoski s, z, c, dz. Dziecko już wie, jak dana głoska powinna brzmieć, ale jeszcze nie umie jej wypowiedzieć.

Okres swoistej mowy dziecięcej. Czwarty rok życia opanowane są następujące głoski: s, z, c, dz. Około 5 roku życia utrwalane są głoski: sz, ż, cz, dż i r. Mowa dziecka daleka jest od doskonałości. Wyrazy są poskracane, głoski poprzestawiane, grupy spółgłoskowe – uproszczone. Występują zlepki wyrazów i nowotwory językowe. Może wystąpić niepłynność mówienia.

AKTUALNOŚCI:

NIEBIESKI TYDZIEŃ

Utworzono dnia 26.03.2024

NIEBIESKI TYDZIEŃ

Z okazji Światowego Dnia Autyzmu

w dniach 3, 4, 5 kwietnia (środa, czwartek, piątek – po przerwie świątecznej)

ubieramy się w kolor NIEBIESKI
(wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami)

 

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 r.
Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

 Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jest to również zwrócenie uwagi społeczeństwu na potrzebę większej empatii, tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

 

czytaj dalej... na temat: NIEBIESKI TYDZIEŃ

Niebieski tydzień

Utworzono dnia 19.04.2024, 08:08

ZAŁĄCZNIKI:

Przekaż 1,5 %

E-SKARBONKA

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Tabliczka mnożenia

Darmowy program do nauki tabliczki mnożenia/Aztekium

http://aztekium.pl/mat.py?lang=pl&kateg=M-100

 

Zegar

Imieniny

Imieniny: