Historia szkoły

30 września 2021r. uchwałą Rady Gminy oficjalnie nadano imię Publicznej Szkole Podstawowej w Szczepocicach. Tym samym przywrócono szkole imię Adama Mickiewicza.

Ten wyjątkowy dzień wpisuje się w bogatą tradycję naszej szkoły, której początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wśród społeczników Szczepocic pojawiła się idea stworzenia placówki oświatowej, dzięki której jej najmłodsi mieszkańcy mogli uczyć się czytania i pisania, a więc umiejętności, które szczególnie wśród ludności wiejskiej, w okresie zaborów i w pierwszych latach niepodległości nie były powszechne. Edukacja poszerzała ich horyzonty myślowe, stawała się szansą na podniesienie poziomu życia, wyrwania się z ubóstwa. Poza przekazywaniem wiedzy nasza szkoła pełniła ważną funkcję wychowawczą ucząc patriotyzmu i wartości obywatelskich. Ogniskowała także lokalne środowisko, wpływając na kształtowanie lokalnej tożsamości. Jest więc przykładem zaangażowania mieszkańców w sprawy dotyczące całej wsi. Stanowi dowód więzi wspólnotowych i działania na rzecz ogółu. Mimo braku formalnego zatwierdzenia Adam Mickiewicz towarzyszy od dziesięcioleci naszej szkole jako patron i wzór Polaka - Patrioty. Jego nazwisko stało się nieodłączną częścią naszej placówki i jej tożsamości, zakorzeniając się w świadomości mieszkańców Szczepocic, uczniów, nauczycieli i osób z nią współpracujących, dlatego niezwykle istotnym celem naszej społeczności było dokonanie aktu formalnego nadania jego imienia nasze szkole. Dzień ten na pewno będzie wyjątkową datą w jej historii, stając się kolejną cegiełką naszej bogatej szkolnej tradycji.