Wychowanie przez czytanie

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Jest to program realizowany w naszej szkole przez bibliotekę szkolną wraz z uczniami kl.7.

Jego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

Na zajęciach prowadzonych przez  nauczyciela bibliotekarza uczniowie zapoznają  się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów:

● „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” (praca zbiorowa) cz.1 i 2

● „Z dzieckiem w świat wartości” i ”Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

Realizując poszczególne scenariusze lekcji uczniowie poznają takie wartości jak:

szacunek, uczciwość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, mądrość.

Młodzież omawia istotę tych uniwersalnych i ponadczasowych wartości oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w życiu.