"Finanse mają się zgadzać"

Ogólnopolski Projekt „Finanse mają się zgadzać- czyli ekonomia i finanse dla dzieci i młodzieży” realizowany był w naszej szkole w II półroczu roku szkolnego 2020/2021. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Narodowy Bank Polski, który w ramach programu edukacji ekonomicznej przygotował dla dzieci cykl zajęć i serię filmów edukacyjnych.
(https://finansemajasiezgadzac.pl)
Do realizacji projektu przystąpili wszyscy uczniowie I etapu edukacyjnego.

Edukacja ekonomiczna brzmi  poważnie – ale tak naprawdę sprowadza się ona do jednego – finanse mają się zgadzać

Dzieci, dorastając, potykają się o własną bezradność i niewiedzę, albo nasze blokady i przyzwyczajenia. Udział w projekcie dał dzieciom narzędzia, które pomogą im znaleźć swoją drogę, przybliżył świat ekonomii tak, aby kiedyś każde samo zdecydowało – czy chce mieć własną firmę, czy może pracować dla kogoś, na jakich warunkach i dla kogo.
Jakie mają prawa i obowiązki. Jak mogą wyceniać swoją pracę, co im się należy, a co nie.
Co zrobić, kiedy ich finansowy świat zacznie się chwiać, a czego wtedy absolutnie nie robić.
Projekt nauczył je również odróżnić, co jest mykiem reklamowym, co presją marketingową, a co rzetelną informacją.

W ten skomplikowany świat bezpiecznych finansów wprowadzili ich, młodsi koledzy:
Iga, Marietta, Krystian, Adam, Radosław oraz prowadzący pan Marcin - ekonomista, którzy byli  bohaterami tych właśnie filmów.

Podczas 10 spotkań, które odbywały się częściowo w szkole podczas zajęć stacjonarnych i online - podczas nauki zdalnej, dzieci zdobywały i pogłębiały wiedzę z zakresu:

• Skąd się wzięły pieniądze?
  • Waluty i gotówka
  • Podatki
  • Budżet domowy
  • Banki
  • Nasz wpływ na budżet państwa
  • Zarabianie
  • Solidarność i wzajemna pomoc
  • Jak mądrze kupować?
  • Mój pierwszy biznes – kawiarnia

Po obejrzeniu każdego filmu, dyskusji na bazie własnych doświadczeń i zdobytej podczas zajęć wiedzy uczniowie wypełniali anonimową ankietę,
– po jej wypełnieniu każdy dostał „prezent”:)
– dodatkową grafikę do pobrania, plan lekcji itp.
Każdy prezent był niespodzianką ;-)

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU:

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczepocicach otrzymała ZAŚWIADCZENIE udziału w projekcie „FINANSE MAJĄ SIĘ ZGADZAĆ - CZYLI EKONOMIA I FINANSE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY” , a każda klasa indywidualne zaświadczenie udziału w zajęciach.

Została również zorganizowana wystawa prac dzieci:

• „Moje własne pieniądze”
  • „Moje wymarzone wakacje”
  • „Plan moich wydatków”
  • „Na co oszczędzam kieszonkowe”
  • „Moje własne paragony”
  • „Napisz list do siebie za 30 lat – jak chciałbyś zarabiać na życie”
  • „ Co będę robić w przyszłości”
  • „ Lista zakupów”
  • „Moja własna kawiarnia"

Gratulujemy!!!

Koordynatorzy programu: